You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Чи можна довіряти гривні: думки експертів і прогнози на 2021-2022

Нова економіка


Зміст:

  • Яка ситуація на валютному ринку зараз?
  • Чому падає гривня?
  • Що відбуватиметься далі?
  • Яким буде курс долара в 2021 році?
  • Що очікує гривню в 2022 році?

Світова економічна криза тільки набирає обертів, і липневе падіння гривні відносно американської та європейської валют — це наслідок не тільки внутрішніх, але й зовнішніх факторів. Для українців вкотре актуальне запитання: чи варто довіряти вітчизняній валюті? Ми дізналися, що говорять про це експерти.

Яка ситуація на валютному ринку зараз?

Старший аналітик «Альпарі» Вадим Іосуба зазначає:

«Офіційний курс долара виріс за один місяць з 26,69 грн до 27,69 грн, а це 3,74%. Курс євро злетів за цей період з 29,95 грн до 32,54 грн, показуючи зростання на 8,67%. В подібній динаміці також і готівковий ринок. За місяць валютна пара EUR/USD зросла з 1,12 до 1,17 — 4,75%, а в кінці липня досягла значення 1,19 — це максимум з травня 2018 року.»

Різке падіння національної валюти влітку — нестандартна ситуація для України, оскільки, зазвичай, у минулі роки це був період зміцнення гривні.

Чому падає гривня?

Вагомим чинником стало кадрове оновлення НБУ, а також незадоволення Мінфіну занадто жорсткою політикою регулятора і зміцненням гривні. Комфортний курс гривні за долар для Міністерства фінансів — 30. Тому після зміни керівництва Нацбанку велися розмови про можливість штучного послаблення гривні, а також втрати Національним Банком своєї незалежності. На цьому фоні продаж української валюти на готівковому ринку перетнув позначку 28.

Проте, в НБУ заявили про націленість на виконання поточної програми МВФ, збереження незалежності регулятора, а також режиму ринкового курсоутворення і таргетування інфляції. Ці наміри Нацбанк підтвердив на черговому засіданні й зберіг облікову ставку на позначці 6%, зафіксувавши такий показник на найближчі 2 роки. Такі дії сприяли відновленню гривні.

Прискорене зростання євро в середині літа пов’язане з помітним зростанням європейської валюти до долара на світовому валютному ринку.

Що відбуватиметься далі?

Керівник «EXANTE Україна» Володимир Позній:

«Важливо розуміти, якщо гривня така слабка з доларом, що падає, вона ризикує знижуватися ще швидше за його відкату. Валюти розвинених країн рідко рухаються в одному напрямку тривалий час, і це підвищує шанси на відскік долара в найближчі дні, а тим більше тижні. У цих умовах USD/UAH цілком може переписати максимуми року та й останніх двох років, пішовши вище за 29 грн.»

Думки більшості експертів збігаються:  якщо долар досягне значення 30 грн, яке позиціонували бажаним при кадрових змінах НБУ,  інфляція в Україні прискориться. Попри те, що регулятор запевняє у відсутності передумов для такого зростання, економісти вважають інакше.

На українському та світовому ринках зараз можна очікувати усього, що завгодно. Наприклад:

  • Друга хвиля локдауну у США може спровокувати розпродаж цінних паперів і валют. Це потягне за собою й ослаблення гривні.
  • Внутрішні проблеми на фінансовому ринку України також можуть призвести до падіння курсу національної валюти через відтік інвесторів.

Попри все, якщо нове керівництво НБУ й надалі вестиме зважену грошову політику, то наступні два місяці для національної валюти будуть доволі спокійними: долар на рівні 27,1-28,2, а євро — 31,9-33,2. Але з євро передбачити коливання складніше, оскільки на світовому ринку валютна пара USD/UAH надто нестійка.

Яким буде курс долара в 2021 році?

В умовах наростальної кризи національна валюта рано чи пізно втрачатиме свої позиції. В оновлений держбюджет-2020 заклали курс гривні щодо долара на рівні 29,5. МВФ прогнозує ще гірший сценарій для гривні — 30 за долар.

У Міністерстві економічного розвитку розробили  консенсус-прогноз «Україна у 2020-2021: Наслідки пандемії», який містить різні експертні думки. Згідно з прогнозами, до кінця поточного року долар таки досягне позначки 30, і це буде середнім курсом 2021 року. Відповідно, слід очікувати, що падіння гривні перетне межу 30. Але надалі національна валюта зміцниться і до завершення наступного року курс становитиме 29,50.

Деякі експерти також висловлюють свою думку щодо того, який курс є оптимальним для економіки. Вони переконані, що кращою ситуацією для економіки є стабільність курсу гривні на рівні 27 за долар. Зміцнення курсу призводить до погіршення умов для експортерів, а послаблення — для тих, хто має заощадження в гривні.

Що очікує гривню в 2022 році?

Передові економісти України передбачають курс понад 30 гривень за долар станом на 1 січня 2021 року, а також роблять прогнози щодо гривні на наступні 2 роки. На наступний рік, по розрахункам Мінекономіки і Нацбанку, долар коштуватиме приблизно 29 грн, такий самий курс обіцяють і в 2022 році.

Експерти одностайні у тому, що заощадження повинні бути задіяні на депозитних рахунках, не потрібно тримати їх «у шкарпетці». А ось щодо того, у якій валюті зберігати особисті кошти, радять розбивати суми на частини і класти в банки у різних валютах. Лише таким чином вдасться зменшити можливі ризики.

 Отримуйте корисну інформацію на email!