You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

10 підводних течій, що заважають ефективній роботі команди

Цікаво для роботодавця


Зміст

 • 1.  Необхідність займатися кількома справами одразу
 • 2. Очікування чужих рішень та дій
 • 3. Нечіткі пріоритети
 • 4. Нереалістичні терміни
 • 5. Прокрастинація як метод захисту
 • 6. Часті зміни в поточних проектах
 • 7. Постійні прохання колег про допомогу
 • 8. Нескінченні дзвінки та наради
 • 9. «Вигорання» на роботі
 • 10. Технічні проблеми

Ефективна командна робота — найкоротший і найпродуктивніший шлях до успіху компанії. Проте навіть згуртована і дружня група часто не дає того результату, якого від неї очікують. Чому так відбувається, чого не вистачає в організації, а що їй заважає?

Певні відповіді — в основних принципах ефективної командної роботи за моделлю Річарда Хэкмана, спеціаліста по психології трудових колективів:

 • Чітке визначення учасників і частин команди, стабільність її складу.
 • Зрозумілий вектор для спільної роботи. Оди напрямок і відповідна складність завдань дає стимул для командної роботи.
 • Структура команди, яка здатна спрощувати її роботу. Затверджуючи завдання для 20 чоловік, 1 людина може не справлятися швидко, а інші змушені очікувати на рішення. Ефективність команди знижується.
 • Корпоративна культура, яка стимулює і мотивує. Основна організація повинна забезпечити команду усіма технічними та матеріальними засобами для продуктивної роботи.
 • Доступ до наставників, можливість якісного навчання і підготовки. Кожен член команди повинен мати можливість вирішити робочі питання в короткі терміни, а новачки — наставників, у яких вони зможуть навчатись.

Та навіть якщо закладено здорове підґрунтя, продуктивність команди може все одно залишатися низькою. Згідно нещодавнього опитування про умови праці, в якому прийняли участь 1500 керівників та рядових працівників, існує 10 найчастіших факторів, що гальмують командну роботу. Ці підводні течії не одразу помітні, але небезпечні — якщо ними нехтувати, продуктивність піде на дно.

1. Необхідність займатися кількома справами одразу

Зрозуміло, що працівник не зможе швидко виконати роботу у зазначений термін, якщо має кілька різних обов’язків. Якщо хоча би 10% команди отримують кілька різнопланових завдань, не варто прогнозувати високої продуктивності. Від цього страждають інші учасники команди — відсутність певного результату від однієї з ланок гальмує виконання їх частини роботи.

2. Очікування чужих рішень та дій

У складних проектах певні ділянки роботи вимагають затверджень або ж проведення проміжних етапів. Якщо один учасник команди в процесі виконання своєї частини проекту змушений довго очікувати на рішення іншого, продуктивність теж падає. Дотримання терміну виконання цілого проекту ставиться під сумнів.

3. Нечіткі пріоритети

На початку розробки проекту кожен із учасників команди повинен розуміти, чого повинна досягти уся група в кінцевому результаті. Якщо перед командою поставити абстрактні цілі, робота не буде злагодженою, виникатимуть суперечки. Пріоритетність чергових завдань важливо визначати для кожного члена команди окремо.

4. Нереалістичні терміни

Помилково прораховані довгі терміни проекту сповільнюють роботу команди, завдання відкладаються до «критичних» часів. І навпаки — надто короткі дедлайни призводять до паніки та «опускання рук». Задачі в такому випадку просто припиняють виконуватися.

5. Прокрастинація як метод захисту

Поняття «відкладання справ у довгий ящик» не варто плутати з лінню. Такий підсвідомий метод захисту працівник може використовувати як психологічний засіб від надто важких або нудних справ. Лідеру команди слід проаналізувати, наскільки відповідні та цікаві задачі поставлені перед кожним членом групи.

6. Часті зміни в поточних проектах

Якою б злагодженою не була робота команди, вона не зможе бути продуктивною, якщо початкові умови проектів будуть змінюватись щомісяця. Також на проектні зміни можуть впливати результати поточних завдань. Чим більша частота зміни умов проекту, тим менша продуктивність виконувальної групи.

7. Постійні прохання колег про допомогу

І рядові працівники, і керівники працюють менш продуктивно, коли постійно відволікаються на виконання не своїх обов’язків. «Паразитування» деяких колег може значно гальмувати роботу усієї команди.

8. Нескінченні дзвінки та наради

Малопродуктивні наради призводять до того, що доводиться повторно роз’яснювати ті чи інші питання. Це збільшує загальний час зборів. Звісно, що реальна робота призупиняється. Як наслідок поточні завдання вимагають постійного узгодження та уточнення, і робочий час заповнюється дзвінками та переговорами. Цей відволікаючий фактор не дозволяє продуктивно працювати команді.

9. «Вигорання» на роботі

Постійний стрес і нервова атмосфера на роботі призводить до професійного «вигорання». З яким би членом команди це не трапилось, страждає уся група. Втомлений від роботи рядовий працівник не зможе ефективно виконувати свою ланку проекту, а «вигораючий» керівник і взагалі ставить під загрозу увесь проект. Тому при перших проявах емоційного виснаження потрібно діяти:

 • відпочити;
 • тимчасово змінити роль учасників команди у проекті;
 • а найкраще — запобігати такій небезпечній «хворобі».

10. Технічні проблеми

Активна робота команди «попливе» у протилежний бік, якщо, наприклад, відключиться інтернет. Звісно, трапляються різні ситуації, на деякі з них неможливо вплинути. Проте основна організація, у якій працює команда, мусить дбати про повне технічне забезпечення працівників і найшвидше усунення неполадок.

Дізнавшись, що саме заважає командній роботі, ви легко зможете оминути перепони. Аналізуйте, ведіть діалог, усувайте зайве — грамотна навігація дозволить уникати підводних течій.Отримуйте корисну інформацію на email!