You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Що таке вигорання на роботі і як з ним боротися: поради для керівника-трудоголіка

Цікаво для роботодавця


Зміст:

 • Звідки береться професійне вигорання і як воно проявляється?
 • Чому емоційне вигорання на роботі небезпечне?
 • Як боротися із власним вигоранням на роботі?
 • Як боротися із професійним вигоранням своїх підлеглих?

В 1980 році вийшов бестселер американського психолога Герберта Фрейденбергера «Вигорання: висока ціна високих досягнень». Вперше світ дізнався про термін «burnout», який сьогодні відомий усім, хто страждає від підвищеної втоми і небажання виконувати свою роботу. Тоді синдром ще не вважали захворюванням і не приділяли йому великої уваги.

Однак у травні 2019 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила 11-ту редакцію своєї Міжнародної статистичної класифікації захворювань та пов’язаних із цим проблем зі здоров’ям (МКБ-11), визначивши професійне вигорання так: «Синдром, концептуалізований як результат хронічного стресу на робочому місці, який не був успішно подоланий».

Професійне вигорання проявляється поступово, але в один момент може призвести до сумних наслідків. Тому настільки важливо вчасно виявити його ознаки і розпочати діяти.

Звідки береться професійне вигорання і як воно проявляється?

ВООЗ підкреслює, що вигорання пов’язане саме з роботою — воно «не повинно застосовуватися для опису досвіду в інших сферах життя» — і характеризується:

 • почуттям виснаження або сильної втоми;
 • психологічною віддаленістю від негативу і цинізмом щодо роботи;
 • зниженням ефективності на роботі.

Аліса Домар, доктор наук, директор американського Центру здоров’я людини та розуму простими словами пояснює: «Вигорання — це коли хтось просто відчуває себе виснаженим від виконання завдання. Це відбувається, коли вимоги, які ви ставите перед собою, перевищують наявні у вас ресурси. Бак порожній»

Вигорання — це більше, ніж поганий день або важкий тиждень, адже у кожної роботи є такі моменти. Професійне вигорання — це коли просто немає хороших днів, і так триває довгий період часу.

Проте вигорання настає не просто через те, що ми занадто багато працюємо. Насправді воно обумовлено тим, що наші обов’язки, робочий графік, дедлайни та інші чинники стресу переважають над задоволенням від роботи.

Вчені виділяють шість факторів, пов’язаних з емоційним вигоранням співробітників:

 • завантаженість роботою;
 • контроль;
 • винагороди;
 • відносини в колективі;
 • справедливість;
 • цінності.

Ми стикаємося з вигоранням, коли принаймні один з цих аспектів роботи не відповідає нашим потребам.

Чому емоційне вигорання на роботі небезпечне?

Відсутність мотивації  і надмірна втома — це ще не найстрашніші наслідки професійного вигорання. За даними дослідників, хронічний стрес, який супроводжує синдром вигорання:

 • негативно позначається на навичках мислення і спілкування;
 • перевантажує нашу нейроендокринну систему;
 • призводить до проблем з пам’яттю, увагою та емоціями.

Дослідники синдрому довели, що у тих, хто зіткнувся з емоційним вигоранням, прискорюється витончення префронтальної кори головного мозку. Цей відділ відповідає за когнітивну діяльність. Хоча кора потоншується природним чином в процесі старіння, у тих, хто відчував синдром вигорання, ефект виражається більш помітно.

До ризику піддається не тільки мозок. За даними ще одного дослідження, вигорання значно збільшує ймовірність розвитку коронарної недостатності. А це вже прямий ризик інфаркту та інсульту.

Якщо існують такі небезпечні фактори для здоров’я і навіть життя, чи варто говорити, що «вигорілий» працівник в буквальному сенсі не спроможний виконувати свої обов’язки? Тому бернаут — це пряма загроза успішному бізнесу.

Як боротися із власним вигоранням на роботі?

Якщо виявили ознаки вигорання, одразу важливо діяти, і тут особливу увагу потрібно звернути на те, чого робити не варто. Кілька, здавалося б, помічних кроків не позбавляють від проблеми, а навпаки, затягують її вирішення:

 • Додаткові вихідні або відпустка. Насправді, це можливість перевести подих, але рано чи пізно, уікенд закінчиться. Ви повернетесь до звичних обов’язків і зрозумієте, що стрес, втома і ненависть до роботи нікуди не поділися.
 • Стрибок через себе. Ви можете пересилити себе і намагатися виконувати роботу активніше, сподіваючись, що більше обов’язків не дадуть стресу поглинути вас. Такий крок тільки посилить симптоми бернауту.

Що потрібно робити, щоб позбавитись від ознак професійного вигорання:

 • Переглянути причини появи бернауту. Розуміння особистої причини вигорання — це найперший крок, який зорієнтує, що саме потрібно змінити у роботі.
 • Змінити своє ставлення до роботи. Насамперед треба позбавитись перфекціонізму, відкинути оце «або найкраще, або ніяк», і намагатись виконувати обов’язки в міру своїх зусиль. Здорова критика результатів своєї роботи не зашкодить, а от доведення виконаного до «ідеалу» краще замінити на «виконано добре».
 • Зменшити навантаження. Розподіляти завантаженість роботою потрібно так, щоб в кінці кожного робочого дня відчувалось піднесення від виконання запланованих справ, а не безсилля і втома. В ідеалі — перекласти частину обов’язків на іншого співробітника. Якщо роботи справді багато, і ніхто не може зробити її, окрім вас, краще навіть попрацювати в один із вихідних днів замість того, щоб невпинно трудитися ночами.
 • Навчитись говорити «ні». Від деяких проектів і навіть клієнтів варто відмовитися. Як би дивно це не звучало, та потік замовлень не означає більший прибуток. Тим паче, якщо впоратись із завданнями важко. Відмовляючи деяким клієнтам, можна краще зосередитись на інших і поступово позбутися тривоги і втоми. Сказавши «ні» певним зобов’язанням, ви позбудетесь перевантаження.

Як боротися із професійним вигоранням своїх підлеглих?

Ви — хороший керівник, якщо замислились над тим, як уберегти колектив від вигорання. Зараз синдром бернауту набрав обертів і зустрічається практично на кожному підприємстві. Що робити, щоб ваші працівники не «вигоріли»:

 • Слідкувати за настроями у колективі. Виясніть, хто з учасників вашої команди в зоні ризику або вже потрапив у тенета емоційного вигорання. Спробуйте провести індивідуальні бесіди з кожним таким працівником.
 • Встановити чітку зону відповідальності для працівників. Найчастіше вигорання трапляється тоді, коли співробітник не розуміє меж своєї відповідальності і бере на себе більше зобов’язань, ніж потрібно.
 • Замінити завдання. Рутинна одноманітна робота призводить до втрати натхнення. Якщо переставити деякі задачі і змінити напрямок роботи спеціалістів у команді, це стане свіжим ковтком для колективу.
 • Мотивувати і заохочувати. Не обов’язково при цьому витрачати додаткові кошти на бонуси і премії, хоча і матеріальні заохочення допоможуть врятувати ситуацію. Можна просто дати зрозуміти працівникам, що їх помічають і цінують — так кожен із них усвідомить, що він на своєму місці і все робить добре, позбудеться тривоги і сумнівів при виконанні своїх обов’язків.
 • Продемонструвати свій приклад. Коли керівник не вимагає надто багато від себе, працівники будуть спокійніше і без жодних докорів сумління виконувати свою роботу. Вони зрозуміють, що начальник не ставить надто високих планок і неможливих цілей ні собі, ні колективу.

Ніхто не застрахований від вигорання, а в сучасному світі ризик бернауту з кожним роком зростає. Проте, дотримуючись корисних порад і контролюючи найменші прояви стресу, ви уникнете професійного виснаження і вбережете від нього свою команду.Отримуйте корисну інформацію на email!