You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Як уникнути недобросовісного працівника: 11 ознак псевдо-спеціаліста

Цікаво для роботодавця


Зміст

 • 1.Часті зміни роботи як ознака безвідповідальності
 • 2.Різкі зміни сфер діяльності не притаманні професіоналу
 • 3.Розбіжність у відповідях на запитання — схоже, це брехня
 • 4.Уникнення конкретики вказує на нечесність
 • 5.Поспіх при співбесіді — вагомий привід відмовити кандидату
 • 6.Згода на будь-які умови буває небезпечною
 • 7.Невербальна техніка викриє маніпулятора
 • 8.Посмішка, що не сходить з обличчя, свідчить про нещирість
 • 9.Захоплення простору та залучення у свою гру — пора припиняти співбесіду
 • 10.Дивні питання, на які варто звернути увагу
 • 11.Фальшиві рекомендації доводять, що перед вами не справжній спеціаліст

Американська дослідницька асоціація Association of Certified Fraud Examiners порахувала, що компанії США щорічно втрачають близько 7 млрд доларів при виборі недобросовісного спеціаліста. Таких збитків можна було б уникнути, якби перевірка претендентів на вакансію була б ретельнішою.

Під час пошуку нового працівника важливо розібратися, на які критерії варто звернути увагу в першу чергу та як перевірити, чи справді кандидат відповідає тим якостям, які виклав у резюме. Обравши нечесного спеціаліста або кандидата, який не справляється із заявленими у вакансії обов’язками, можна поставити під удар успішність роботи всієї команди.

Маючи відкритий доступ до інформації, як працюють рекрутери та HR, за якими критеріями обирають кандидата, кожен пошукач може спробувати видати себе за того, ким насправді не є. Ретельно готуючись до співбесіди, він і резюме складе ідеально (зразків в інтернеті безліч), і одягнеться відповідно, і на зустрічі поводитиметься «красиво». На які б хитрощі не пішов претендент, недобросовісного кандидата все ж можна розпізнати за 10 ознаками.

1.Часті зміни роботи як ознака безвідповідальності

Ще на етапі розгляду резюме спеціалізацію кандидата слід перевірити ретельніше, якщо дати попередніх місць роботи змінюються зі швидкістю світла. При цьому викликають підозри і тоді, коли нова посада у одній і тій ж компанії нижча за попередню.  Зменшення зони відповідальності та обов’язків не на користь репутації професіонала. Якщо ж претендент змінив декілька компаній за короткий проміжок часу, можна сміливо відкидати таке резюме — це не добросовісний спеціаліст.

2.Різкі зміни сфер діяльності не притаманні професіоналу

Про недостатні професійні якості може розповісти й різкий перепад у галузях роботи кандидата. Варто спитати, чому, наприклад, юрист раптом став менеджером з продажу, а бухгалтер — системним адміністратором. Іноді все ж люди вирішують кардинально поміняти професію з певних життєвих обставин. Це варто обговорити на етапі перших співбесід, щоб не взяти на роботу корпоративного шахрая.

3.Розбіжність у відповідях на запитання — схоже, це брехня

Авторитетний дослідник брехні, психолог Пол Екман стверджує, що навіть заздалегідь продумана лінія поведінки ламається через непередбачувані запитання чи обставини. Дуже легко вивести на чисту воду хитрого кандидата, задавши йому одне й те ж запитання на початку і в кінці розмови. Найімовірніше, відповіді будуть різними.

4.Уникнення конкретики вказує на нечесність

Розкрити обман можна й за ознакою, коли на усі запитання претендент відповідає поверхнево. Брехун боїться викриття, тому різними способами буде уникати конкретних відповідей. Наприклад, про обов’язки своєї попередньої роботи він опише загальними пунктами із списку в резюме, не назве жодної цифри при описі досягнень. Будь-яке уточнювальне питання допоможе пролити світло на чесність претендента і зрозуміти, чи справді він володіє навичками, про які заявлено.

5.Поспіх при співбесіді — вагомий привід відмовити кандидату

Нечесний кандидат хоче якомога швидше завершити співбесіду. Щоб часу на довготривалу перевірку його якостей було менше, він може на самому початку розмови сказати, що дуже поспішає. Будь-яка спроба затримати хитруна виражається у його невдоволенні. Навіть якщо це і справді непоганий спеціаліст, особисті якості грають проти нього. Подумайте, чи хотіли б ви бачити у команді людину, яка не має часу на вашу компанію.

6.Згода на будь-які умови буває небезпечною

Людина, яка будь-яким чином хоче потрапити на певну посаду, беззаперечно приймає усі умови. Як варіант викриття спробуйте запропонувати менше заохочення чи більш розширене коло обов’язків, ніж було заявлено у вакансії. Кандидат радо погоджується? Це або людина у відчаї, яка розгляне всі пропозиції, а можливо, тут замішаний промисловий шпіонаж. В такому разі потрібна ретельніша перевірка претендента.

7.Невербальна техніка викриє маніпулятора

Це один із засобів впливу на співрозмовника, тож недобросовісний претендент намагатиметься скористатися найбільш відомими прийомами.  Ефективний спосіб визначити маніпулятора — звернути увагу, чи не підлаштовується він під ваші пози, чи не копіює рухи. Пряме запитання, навіщо він це робить, зіб’є з пантелику псевдо-маніпулятора.

8.Посмішка, що не сходить з обличчя, свідчить про нещирість

Людина, яка не показує свого справжнього обличчя на співбесіді, навряд чи буде щирою з керівництвом і колегами. Які б емоції не викликала розмова, нечесний кандидат посміхатиметься. Звичайно, натягнута посмішка може супроводжувати й хвилювання. Незграбні жести і мова допоможуть відрізнити нещирість від переживань.

9.Захоплення простору та залучення у свою гру — пора припиняти співбесіду

Спеціаліст із конгітивної психології Ніколя Гегенов називає залученість найпотужнішим засобом впливу на прийняття рішень. Якщо претендент використовує методи захоплення якомога більше простору при розмові, намагається переконати у своїй правоті в будь-якому питанні, кожне твердження починає зі слів «ви ж погоджуєтесь», «самі знаєте», «правда ж», сміливо завершуйте співбесіду.

Такі ознаки говорять про те, що перед вами не справжній спеціаліст, а любитель книжок про «правильні» співбесіди і переговори. Своєю поведінкою він намагається схилити вас до певного рішення, яке виявиться не об’єктивним.

10.Дивні питання, на які варто звернути увагу

Під час розмови з кандидатом  повинні насторожити його запитання про те, чи важко відкрити такий бізнес, який дохід у компанії та як будується цінова політика. Отримавши вакантне місце, така людина дізнається подробиці бізнесу, пробує себе і набирається досвіду. А потім йде, щоб відкрити справу або стати вашим же конкурентом. У 98% випадків такі кандидати залишають вас раніше, ніж встигають принести хоч якусь користь.

11.Фальшиві рекомендації доводять, що перед вами не справжній спеціаліст

Намагаючись підсилити враження про себе, претендент надає рекомендаційні листи, контакти авторитетних в певній галузі осіб. Зазвичай люди, які можуть розповісти про позитивні якості пошукача, це колишнє керівництво або партнери. Якщо серед рекомендантів виявилися друзі чи родичі, які нічого спільного з трудовою діяльністю претендента не мали, можна поставити під сумнів чесність кандидата загалом.Отримуйте корисну інформацію на email!