You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Які підприємства виживуть після другої хвилі карантину?

Нова економіка


Зміст:

  • Який бізнес в Західній Україні постраждав найбільше?
  • Яким підприємствам COVID-19 не зашкодив?
  • Чого чекати економіці Львівщини після другої хвилі коронавірусу?
  • Як розвивати свій бізнес в нових умовах посткарантину?

Карантинні обмеження на кілька місяців призупинили економіку всіх країн, і Україна не стала виключенням. За прогнозами уряду, друге півріччя 2020 року стане часом поступового відновлення економіки. Ми проаналізували, що відбувається з бізнесом у Львівській області, які галузі підприємництва залишаються на плаву, і як вплине на їх роботу друга хвиля карантину.

Який бізнес в Західній Україні постраждав найбільше?

Найбільше «просів» ресторанний, готельний і туристичний бізнес — виручка закладів громадського харчування і готелів станом на початок квітня цього року впала у 5 разів. Також постраждала транспортна логістика. Великі промислові підприємства на початку карантину зазнали збитків, проте вже починають відновлюватись. Через локдаун у транспортній сфері і відсутність можливості довозити своїх працівників на роботу постраждали підприємства, у яких не було власних автопарків.

Малий бізнес опинився на межі повного закриття. Загалом в Україні станом на червень поточного року закрилось 277 тисяч малих приватних підприємств. При цьому повністю втратили свій дохід через карантин 16% громадян.

Яким підприємствам COVID-19 не зашкодив?

На фоні підвищення попиту на медичну продукцію фармацевтичні компанії, виробники медичного устаткування і витратних матеріалів суттєво збільшили свої прибутки. У виграші опинилися і деякі підприємства хімічної та косметичної галузей, які змогли переорієнтуватися на вироблення засобів захисту від вірусу. Чимало підприємств легкої промисловості також змогли перелаштувати свою роботу під час пандемії.

Окрім того, компанії-тисячники зі штатом від 200 працівників, які мають власний транспорт для підвезення персоналу, під час карантину мали можливість не зупиняти свою роботу.

Чого чекати економіці Львівщини після другої хвилі коронавірусу?

Після нетривалого затишшя пандемія знову почала набирати обертів у світі, зокрема і в Європі. Чи означає це, що нова хвиля коронавірусу знову примусить малий та середній бізнес призупинити свою роботу в нашому регіоні? На прикладі ситуації, що склалася у розпал карантину навесні можна частково спрогнозувати можливий варіант розвитку подій наступних кількох місяців.

Сусідська Польща на початку карантину звільнила сотні тисяч працівників, більшість з яких — українці. Велика кількість заробітчан з європейським баченням принципів праці повернулася додому. Ці люди звикли працювати не на робочий час, а на результат своєї роботи. Коли згодом постало питання повернення заробітчан на польські робочі місця, не всі працівники погодилися повернутися в Європу.

Оскільки львівські підприємства в більшості орієнтовані на європейський ринок, зупинка сусідських закордонних організацій призвела до того, що наша промисловість також різко змушена була реорганізувати свою роботу. Найактивніші керівники, запобігаючи спаду обсягів замовлень, перейшли на виробництво суміжних продуктів. Зросла кількість робочих місць.

Європейці ж, у свою чергу, зрозуміли, що виводити на роботу людей в карантинний період у них дорожче, ніж в Україні, замість поновлення виробництва у себе, почали замовляти українську продукцію. Ця тенденція зберігається досі і, мабуть, такою залишиться до завершення карантинних обмежень.

Як розвивати свій бізнес в нових умовах посткарантину?

Зараз на Львівщині економічна криза послабилась, але якщо нас очікуватиме новий локдаун, виживуть найсильніші. Слабші підприємства, мабуть, закриються, або переорієнтуються на щось кардинально інше. При цьому потрібно розуміти, що головний капітал Львівщини — це людський ресурс. Найкраще будувати бізнес в нинішніх умовах — там, де є люди. Наприклад, підприємства легкої промисловості, текстильні і меблеві фабрики мають великий шанс на процвітання. Ці галузі вимагають великої кількості робочих рук, і можливість заповнити вакансії зараз є.

Автомобільна галузь Європи на 80% забезпечує свої заводи автомобільними кабелями, які збирають в Україні, зокрема і на Львівщині. Проте через логістичні проблеми зараз спостерігається поступовий відтік цієї галузі із нашого регіону. Західна Україна дещо знизить обсяги збірки автокабелів, проте залишаться кваліфікований персонал, який має навики роботи досвід і можливість працювати на підприємствах із вищим рівнем переробки.

IT-галузь перебуває у періоді стабілізації, поступово перетворюючись із надприбуткового супер-бізнесу у звичайний. Тут можна сподіватися на передбачуваний і стабільний прибуток, якщо експорт послуг відновиться до рівня початку року.

Найлегше переживає Covid-19 сільське господарство. Пандемія, майже не зачепила цю галузь. Тому й надалі в Західній Україні прогнозується розвиток фермерства. Друга хвиля пандемії не повинна негативно вплинути на цей бізнес. Доцільно вкладати капітал у сільське господарство, ефективно його розвивати із залученням іноземного капіталу.

Природне очищення ринку, яке спостерігається зараз, продовжиться і надалі. Але це не означає, що потрібно зупиняти розвиток свого бізнесу. Навпаки, час економічних змін — кращий період створити конкурентоздатну справу, підвищуючи якість своїх послуг та ефективність роботи підприємств.Отримуйте корисну інформацію на email!