You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

Як отримати від кандидата правдиві відповіді на незручні запитання?

HR-технології


Зміст:

  • Чому кандидат звільнився з попереднього місця роботи?
  • Чи схильний здобувач до конфліктів, чи вміє будувати робочі відносини з колегами?
  • Як кандидат оцінює себе і свої навички сам?
  • Які цінності пропагує кандидат, прагне досягати успіху чи, скоріше, уникає труднощів?
  • На що орієнтований кандидат — на результат чи на процес?

Інтерв’ю — фінальний етап підбору працівника, тому рекрутер чи менеджер з персоналу повинен отримати максимум інформації про кандидата. Але пошукачі зараз ретельно готуються до співбесід, тому тренуються маневрувати і уникати відвертих відповідей на незручні питання.

Але отримати щирі відповіді можна, якщо вести розмову правильно. Хочете почути правду? Задайте невимушений тон розмові і не питайте прямо, скористайтеся проекційним тоном співбесіди, коли пошукачеві ставляться питання, які напряму його ніби й не стосуються. Так, інтерв’ю буде результативним для вас, а збір інформації про кандидата — максимально достовірним. Далі — список того, про що треба дізнатися і як це правильно зробити, використовуючи проекційний метод ведення співбесіди.

Чому кандидат звільнився з попереднього місця роботи?

Задаючи таке запитання, навряд чи можна розраховувати на відверту відповідь. Скоріше за все, пошукач, не розкриє справжніх причин «розлучення» з попереднім роботодавцем. Проте є кілька «обхідних» шляхів.

Чому у вас виникло бажання змінити щось у своєму житті? Просто настав час перемін?

Переміни асоціюються з чимось новим, свіжим і частіше позитивним. Налаштований на такий лад кандидат охоче розповість про те, чому вирішив змінити роботу. Рекрутеру залишиться задати кілька уточнювальних запитань, щоб мати уяву про причини звільнення працівника з попередньої роботи.

Яка ваша думка, чому найчастіше люди звільняються за власним бажанням?

Претенденту лестить, що його думкою цікавляться, він не відчуває напруження висловлює свою думку. Але будуючи свою розповідь, він, звісно, буде використовувати власний досвід. Відповідаючи нібито на абстрактне запитання, пошукач розповість про те, чому звільнився.

Чим вас привабила попередня робота, коли ви працевлаштовувались? Який позитив і негатив у роботі компанії ви помічали перед звільненням?

Під час аналізу роботи компанії, яку покинув працівник, він розповість і про себе. Висловлення думки про колишній колектив, керівництво і роботу дасть багато інформації про самого кандидата. По суті, він розкаже, на що сподівався на початку працевлаштування, як працював і що його спонукало до звільнення.

Чи схильний здобувач до конфліктів, чи вміє будувати робочі відносини з колегами?

Пошукач дасть відповідь на таке запитання, звичайно, виставляючи себе в найкращому світлі (він же ж ретельно готувався до співбесіди). Але якщо застосувати проекційний метод, не складно буде дізнатися, наскільки конфліктний претендент, і як він поводитиметься в колективі та з керівництвом.

Яким був ваш попередній керівник?

«Попліткувати» про колишнє керівництво пошукача — інформативна і корисна справа. Розповідаючи про свої враження, кандидат дасть зрозуміти, з яким начальством йому працюється найкомфортніше, і з якою манерою поведінки майбутнього працівника доведеться стикнутися керівництву в перспективі.

Яким було ставлення до працівників на попередньому місці роботи?

З таким проекційним запитанням ви отримаєте розгорнуту відповідь кандидата про його вміння будувати відносини у команді та його роль в робочому соціумі. Розповідаючи про свій попередній колектив і робочі будні, пошукач з подробицями розкаже про своє ставлення до колег, а також про ставлення інших працівників до нього.

Що ви робили, щоб досягнути здорових відносин з колегами та з керівництвом?

Це запитання не відноситься до проекційного методу, але на даному етапі після нібито абстрактних розмов кандидат вже довіряє рекрутеру. Тому він, скоріше за все, дасть чесну відповідь.

Як кандидат оцінює себе і свої навички сам?

Існує ряд проекційних запитань, щоби з’ясувати рівень самооцінки кандидата. Не кожна людина, а надто у стані стресу (бо співбесіда — це завжди стрес), може об’єктивно оцінити свої можливості і навички, коли її прямо просять це зробити. Зате рекрутер може отримати таку інформацію при «відстороненій» розмові.

У якому колективі вам працюється найкомфортніше?

Відповідаючи, претендент насправді розповість, в яких умовах він готовий показати найкращий результат. Рекрутеру важливо при цьому спостерігати за емоційним забарвленням розповіді працівника. Про здатність до командної роботи розкаже любов працівника до дружнього колективу, у якому відносини будуються на взаємодопомозі. Про здатність до здорової конкуренції з успішними колегами розкаже акцентування на досягненні результатів спільної роботи.

Які успіхи були у вас на попередньому місці роботи?

Пошукачі люблять подібні запитання, але тут важливо запитати саме про успіхи, не вживаючи формулювання «досягнення». Такий спосіб дозволить претенденту краще розкрити свої якості. Наприклад, він вивчив англійську мову або опанував нові навички маркетингових технологій. Чи може він назвати це досягненням? Мабуть, ні. А от успіхом — запросто.

Чи відмовляли вам коли-небудь у роботі? Чому, на вашу думку, це могло статися?

Відповідь претендента дасть зрозуміти, наскільки висока його самооцінка, а також багато розкаже про щирість кандидата.

Які цінності пропагує кандидат, прагне досягати успіху чи, скоріше, уникає труднощів?

Коли потрібно з’ясувати орієнтацію претендента на прагнення чи уникнення, варто попросити його розгорнути свою уяву.  Щоправда, іноді можуть знадобитися і уточнювальні запитання.

Уявіть, що ви отримали ідеальне місце роботи. Яке воно?

Під час відповіді кандидата рекрутеру треба зважати на емоційне забарвлення розповіді, слідкувати, яка лексика вживається. «Високий оклад, хороші гроші» — орієнтація на прагнення. «Відсутність побутових негараздів, прийнятні умови праці» — на уникнення.

Іноді доводиться ставити й уточнювальні питання. Але вони потрібні, якщо розповідь претендента не дає оцінити його поведінкову модель — позитив і заперечення займають у ній однакові позиції. В подібному випадку можна запитати наступне: «Чому ви використали епітет «прийнятні»? Вас не влаштовували умови праці на попередньому місці роботи?». Імовірно, виявиться, що негатив — це відгомін особистого досвіду працівника. Тоді варто класифікувати претендента як орієнтованого на прагнення.

На що орієнтований кандидат — на результат чи на процес?

В процесі інтерв’ю вже досягнуто достатньої відвертості, щоб можна було задати таке запитання прямо. Але іноді претендент не зовсім розуміє свого призначення, він і сам міг ніколи не аналізувати моделі своєї поведінки. З’ясувати цей момент потрібно для того, щоб чітко виявити направленість кандидата. Існує помилкова думка про те, що у роботі необхідна тільки націленість на результат.

Дійсно, багато посад цього вимагає: менеджер з продажу, рекрутер, керівник відділу, проектант. Але є і рутинна робота. Наприклад, на який результат може бути націлений бухгалтер чи асистент керівника? Такі працівники забезпечують процес, без якого досягнення результату неможливе. В залежності від вакансії, кандидат повинен бути орієнтований по-різному.

Яка відпустка вам до душі? Де і як ви любите її проводити?

Рекрутеру не настільки важливі подробиці і переваги, як те, яким чином співрозмовник розповідає про свої вподобання. Важливо звернути увагу на деталі. Претендент розповідає, що саме буде робити, куди поїде, як і з ким збирається проводити час відпочинку? Він націлений на процес. Якщо ж акцент ставиться на тому, що пошукач очікує отримати від відпустки (засмагнути, оздоровитися, набратися сил), він орієнтований на результат.

Яким був процес вашого попереднього працевлаштування?

Таке запитання також дасть зрозуміти, що для працівника важливо. Результат, якщо він розповідатиме без подробиць, звертаючи увагу на те, що вийшло в підсумку. Чи процес, якщо претендент в подробицях розкаже, як відбувались пошуки вакансії і працевлаштування.

Виявляється, ставити каверзні запитання і отримати на них чесні відповіді зовсім не складно. Тому зробіть інтерв’ю відвертим, і воно забезпечить вам безпомилковий відбір кандидатів. Отримуйте корисну інформацію на email!